Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών 2015

meraglwsswn2015aΚάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου και με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών από το 2001.

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι που εκπροσωπούν στο Συμβούλιο της Ευρώπης τα 47 κράτη μέλη ενθαρρύνονται να μάθουν περισσότερες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, στο σχολείο ή εκτός σχολείου.

Το Συμβούλιο της Ευρώπης έχοντας πεισθεί ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για επίτευξη μεγαλύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας, προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.

Στα πλαίσια λοιπόν αυτής της μέρας αξιοποιήστε μερικούς από τους παρακάτω συνδέσμους γιορτάζοντας έτσι κι εσείς με τη σειρά σας την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών.

Δήλωση εκπροσώπου του Συμβουλίου της Ευρώπης για το 2015

Δείτε το φυλλάδιο και την αφίσα σχετικά με τον εορτασμό

Διάφορα δρώμενα και διασκέδαση

Στείλτε μία η-κάρτα γιορτάζοντας κι εσείς την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών