"Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό"

Σύμφωνα με εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ, η εβδομάδα 21-25 Μαρτίου 2016 ορίστηκε ως εβδομάδα σχεδιασμού δραστηριοτήτων με τίτλο ¨Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό".

Η 21η Μαρτίου έχει οριστεί ως Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού. Ταυτόχρονα έχει οριστεί και ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης. Αποτελεί λοιπόν μια ευκαιρία για να ενισχυθούν οι δράσεις για την προάσπιση των δικαιωμάτων όλων των παιδιών και για την αποτροπή φαινομένων ρατσισμού, ξενοφοβίας και διακρίσεων μέσα στη σχολική κοινότητα.

Στα πλαίσια αυτής της εγκυκλίου διάφορες σχετικές δράσεις πραγματοποιήθηκαν από διαφορετικές τάξεις του σχολείου μας. Πιο συγκεκριμένα:

• Έγινε προβολή της εκπαιδευτικής ταινίας κινουμένων σχεδίων της Υπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ στην Ελλάδα με τίτλο "Ειρήνη", κι ακολούθησε συζήτηση, αναστοχασμός και σχετικές δραστηριότητες με τους μαθητές. Παρακολουθήστε την ταινία παρακάτω:

• Μαθητές τμημάτων της Β' τάξης δημιούργησαν εντυπωσιακές αφίσες σχετικά με το θέμα.

ratsismos2

ratsismos1

• Μαθητές του Γυμνασίου Δεμενίκων, και πρώην μαθητές του σχολείου μας, με την καθοδήγηση των εκλεκτών καθηγητριών τους, της κας Μ. Μαράτου και της κας Σ. Καρτέρη , παρουσίασαν στο χώρο του σχολείου μας τη θεατρική παράσταση, που ανέβασαν στα πλαίσια της αντιρατσιστικής εβδομάδας, με τίτλο "Σι-σου-ντο". Ή αλλιώς σ'ένα ξεχασμένο πιάνο: Ένα ασπρόμαυρο μουσικό παραμύθι για τη διαφορετικότητα. Μετά το τέλος της παράστασης, ακολούθησε συζήτηση στις τάξεις με τους μικρούς μαθητές καθώς και σχετικές δραστηριότητες επέκτασης.

• Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε2 τμήματος του σχολείου μας, με την καθοδήγηση και τη βοήθεια της δασκάλας τους καθώς και του εκπαιδευτικού της Μουσικής, έγραψαν και μελοποίησαν ένα εξαιρετικό τραγούδι με τίτλο "Όλοι μια αγκαλιά". Εκφράστηκαν δημιουργικά και πέρασαν με αυτόν τον υπέροχο τρόπο το δικό τους μήνυμα. Δείτε το HD βιντεοκλίπ του τραγουδιού στο κανάλι YouTube του σχολείου μας.