Erasmus+ KA2: 'Eco Citizenship' [1]

Στα  πλαίσια του προγράμματος ErasmusKA229 τη διετία 2020-22 με τίτλο Eco Citizenship, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Δεμενίκων, σε συνεργασία  με σχολεία της Γαλλίας, Ισπανίας, Βουλγαρίας, Λετονίας και Πολωνίας, συνεργάζονται και ευαισθητοποιούνται σε θέματα βιώσιμης ανάπτυξης.

Στόχος της ευρωπαϊκής αυτής συνεργασίας είναι η υιοθέτηση νέων στάσεων για την προστασία του περιβάλλοντος.

Στις 2 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε  επίσκεψη εκπαιδευτικών του σχολείου μας στο École primaire le Châter στη Λυών της Γαλλίας.

Εκεί οι εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα επισκέφτηκαν τις εκπαιδευτικές δομές, γνώρισαν τον τρόπο λειτουργίας τους, ήρθαν σε επικοινωνία με τους εταίρους, αντάλλαξαν καλές πρακτικές, αξιολόγησαν τις ενέργειες της προηγούμενης χρονιάς και προγραμμάτισαν τις δράσεις του επόμενου σχολικού έτους.

__________________________________________________________________________________________