• Σχολική Ζωή
  • eTwinning

eTwinning: "Dancing Diary" [3]

dancingdiary3

Την τελευταία φάση του προγράμματος με τίτλο "Dancing Diary" ολοκλήρωσαν επιτυχώς οι μαθητές της Δ' τάξης του σχολείου μας. Αυτή τη φορά η δραστηριότητα απαιτούσε την εκμάθηση παραδοσιακών χορών μιας άλλης χώρας μέλους του προγράμματος καθώς και τη βιντεοσκόπησή τους.

Οι μικροί μαθητές έμαθαν τα βήματα δύο παραδοσιακών χορών από τη Σλοβενία, "Raspla" και "Bistrem poto_ku je mlin", τους οποίους και χόρεψαν πάρα πολύ καλά!

Η όλη εμπειρία αυτού του Ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning ήταν πολύ επιμορφωτική και δημιουργική για τα παιδιά, τα οποία όχι μόνο ήρθαν σε επαφή με πολιτισμικά στοιχεία άλλων χωρών, αλλά και απόλαυσαν την όλη διαδικασία συμμετέχοντας με ενθουσιασμό.

Παρακολουθήστε λοιπόν, στα βιντεάκια που ακολουθούν τους μαθητές της Δ' τάξης σε δράση! Άντε, και σε άλλες πολιτισμικές ανταλλαγές, παιδιά!