Αγιασμός νέας σχολικής χρονιάς

Σας ενημερώνουμε πως τη Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020 θα τελεσθεί ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά.

Σύμφωνα με τις διευκρινιστικές οδηγίες που εστάλησαν σήμερα (βλ. σχετ. έγγραφο)  η προσέλευση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί στις 8:15.

Οι μαθητές θα προσέλθουν φορώντας μάσκα κατευθείαν στις τάξεις τους, χωρίς τη συνοδεία γονέων μέσα στον χώρο του σχολείου.

Στη συνέχεια θα  ακολουθήσει:

• Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
  • Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί (βλ. προηγούμενή μας ανάρτηση)
  • Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς (Συστήνεται οι μαθητές να έχουν μαζί τους την τσάντα τους)
  • Αγιασμός

Η αποχώρηση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί στις 10:30.

Κατ’ εξαίρεση, οι μαθητές της Α’ τάξης θα προσέλθουν σε συγκεκριμένο σημείο στον αύλειο χώρο του σχολείου υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους, συνοδευόμενοι από έναν μόνο γονέα, φορώντας μάσκα και τηρώντας τις προβλεπόμενες αποστάσεις ασφαλείας.

Τονίζεται ότι τηρούμε προσεκτικά όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προφύλαξης σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ (μάσκα, αποστάσεις, συχνή απολύμανση χεριών).

Επίσης, παρακαλείσθε να μελετήσετε προσεκτικά τις νέες οδηγίες του ΕΟΔΥ, τις οποίες θα βρείτε σε σχετική ανάρτηση στον δικτυακό τόπο του σχολείου μας (http://dim-demen.ach.sch.gr) ή πατώντας εδώ.

Τέλος, επισημαίνεται ότι θα πρέπει να επισκέπτεστε τακτικά τον δικτυακό τόπο του σχολείου μας για να ενημερώνεστε σχετικά με οτιδήποτε νεότερο προκύπτει, καθώς και να παρακολουθείτε την προσωπική σας ηλεκτρονική αλληλογραφία (email) για τυχόν ενημερώσεις από την σχολική μας μονάδα ή από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων.

Καλή, ασφαλής και δημιουργική σχολική χρονιά σε όλους!