Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Την Παρασκευή, 14 Μαρτίου 2014 οι μαθητές των τμημάτων της Ε' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν δύο εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Η πρώτη ήταν στα πλαίσια του περιβαλλοντικού τους προγράμματος με τίτλο "Νεολαία και περιβάλλον" και η δεύτερη στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης.

Πρώτα επισκέφθηκαν τον Υδροηλεκτρικό Σταθμό Γλαύκου, όπου τους έγινε ξενάγηση στον χώρο και τα μηχανήματα καθώς και ενημέρωση μέσω βίντεο σχετικά με την ιστορία και τη χρησιμότητα του σταθμού.

Έπειτα ακολούθησε η δεύτερη επίσκεψη, που ήταν στο εργοστάσιο παστερίωσης γάλακτος "Πρώτο". Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους και είδαν από κοντά την όλη διαδικασία επεξεργασίας και παστερίωσης γάλακτος από την πρώτη ύλη μέχρι την ολοκληρωμένη συσκευασία.

Η πλήρης, ενημερωτική και άκρως ενδιαφέρουσα μέρα έκλεισε με τους μαθητές να δοκιμάζουν και να απολαμβάνουν και οι ίδιοι στο τέλος το θρεπτικό προϊόν.