Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε από τη φετινή σχολική χρονιά ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, στα πλαίσια του ευρύτερου θεσμού του "Κοινωνικού Σχολείου" που προωθεί το Υπουργείο Παιδείας.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα συνδέεται κάθε σχολικό έτος με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που θα υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι». Στα πλαίσια αυτής της ημέρας λοιπόν πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις και δραστηριότητες στο σχολείο μας που περιελάμβαναν τα εξής:

• Προβολή παρουσιάσεων και σχετικών βίντεο στους μαθητές σχετικά με την έννοια της διαφορετικότητας.
  • Συζήτηση και αναστοχασμός μέσα στην τάξη. Παραμύθια, παιχνίδια ρόλων και σχετικά δρώμενα.
  • Δημιουργία πανό στα πλαίσια του μαθήματος των Εικαστικών.
  • Ζωγραφική με το λογισμικό Tuxpaint στο μάθημα των Τ.Π.Ε.
  • Τραγούδια σχετικά με τη διαφορετικότητα στο μάθημα της Μουσικής.
  • Ανάρτηση σλόγκαν σε εικονικό τοίχο (virtual wall) στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών.
  • Και φυσικά αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες περιελάμβαναν σκυταλοδρομίες δεξιοτήτων και ταχύτητας με κώνους, μπάλες και στεφάνια από μαθητές των Α', Β' και Γ' τάξεων καθώς και αγώνες ποδοσφαίρου μεικτών ομάδων (αγόρια, κορίτσια, διαφορετικά τμήματα και τάξεις) από τους μαθητές των Δ', Ε', ΣΤ' τάξεων.

Δείτε σχετικά παρακάτω.

Βίντεο

"Αθλητισμός, όχι βία, ρατσισμός"

"Μπαλόνια ρατσισμού"