Βουλή των Ελλήνων - Ακρόπολη

Την καθιερωμένη πλέον εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων πραγματοποίησαν οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή, 27 Μαρτίου 2015.

Η επίσκεψη υλοποιείται στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος του Ιδρύματος της Βουλής.

Εκεί, οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου και επισκέφθηκαν και την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής. Επίσης είχαν την ευκαιρία να καθήσουν στα έδρανα και να γίνουν και οι ίδιοι για λίγο μικροί βουλευτές.

Τέλος δεν έλειψαν και οι καθιερωμένες φωτογραφήσεις με τους Εύζωνες στην πλατεία Συντάγματος!

Εκτός όμως από τη Βουλή, τα παιδιά επισκέφθηκαν και τον "ιερό βράχο" της Ακρόπολης. Θαύμασαν από κοντά τα Προπύλαια,την πολυτελή πύλη της Ακρόπολης, το διάσημο μνημείο του Παρθενώνα, το Ερέχθειο και τον Ναό της Αθηνάς ή Απτέρου Νίκης.

Αν και λίγο κουρασμένοι στο τέλος, οι μαθητές έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις από την εξαιρετικά επιμορφωτική και δημιουργική τους αυτή επίσκεψη.