Εορτασμός Επανάστασης του 1821

Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου τιμήσαμε την επέτειο της ελληνικής επανάστασης του '21. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας είχαν αναλάβει την οργάνωση της γιορτής για τον εορατσμό της 25ης Μαρτίου 1821.

Τα παιδιά δούλεψαν σκληρά και μεθοδικά και το αποτέλεσμα της δουλειάς τους ήταν εξαιρετικό.

Μέσα από θεατρικά, τραγούδια και χορούς, κατόρθωσαν να μας μεταφέρουν όλο το κλίμα της εποχής και να μας κάνουν να αισθανθούμε περήφανοι για άλλη μια φορά.

Οι δάσκαλοι των τμημάτων της ΣΤ' τάξης, Ελένη Κατσαΐτη και Απόστολος Καρασκούτης, είχαν τη γενική εποπτεία για την οργάνωση της εκδήλωσης, και για άλλη μια φορά, η εκπαιδευτικός Μουσικής, Βασιλική Ρουμελιώτη, τη μουσική της επιμέλεια, και η εκπαιδευτικός της Θεατρικής Αγωγής, Ανδριάνα Χαλκίδη, τη σκηνοθετική της επιμέλεια.

Το πρόγραμμα της γιορτής είχε ως εξής:

1. Τη υπερμάχω
  2. Ομιλία
  3. Τραγούδι «Να'τανε το '21»
  4. Θεατρικό «Γενναίες ελληνίδες» (ΣΤ1)
  5. Θεατρικό «Τα κλεφτόπουλα» (ΣΤ1)
  6. Τραγούδι «Θούριος»
  7. Θεατρικό «Ο αγώνας των κλεφτών» (ΣΤ2)
  8. Τραγούδι «Κλέφτικη ζωή»
  1. Θεατρικό «Ο πόνος της μάνας» (ΣΤ2)
  2. Τραγούδι «Τσάμικος»
  3. Θεατρικό «Το μεγάλο χρέος» (ΣΤ2)