Δράση: EXTRIM HEAT - Υψηλές θερμοκρασίες

Την Τρίτη, 16 Απριλίου 2024 υλοποιήθηκε το πρόγραμμα "EΧTRIM HEAT - Υψηλές θερμοκρασίες" από τα τμήματα Ε1 και Ε2 του σχολείου μας, σε συνεργασία με τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό και το Τμήμα Αγωγής Υγείας ΠΕ Αχαΐας.

Φιλοξενήθηκε στο σχολείο μας η εκπρόσωπος του Ερυθρού Σταυρού Πάτρας κα Χριστίνα Δήμα, στα πλαίσια προγράμματος για το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή που γίνεται σε συνεργασία με την IFRC και το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση σε θέματα που αφορούν τις υψηλές θερμοκρασίες που έχουν αυξανόμενες τάσεις λόγω της κλιματικής αλλαγής. Στόχος του προγράμματος είναι η πρόληψη των επιπτώσεων από τις ακραίες υψηλές θερμοκρασίες σε ευάλωτες και ειδικές ομάδες πληθυσμού, αλλά και σε όλους τους πολίτες.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσίαση σχετικά με το τι προκαλούν οι υψηλές θερμοκρασίες στον οργανισμό μας και το σώμα μας, καθώς και με το πως μπορούμε να προφυλαχθούμε σχετικά. Δοθηκαν επίσης από την κα Δήμα  χρήσιμες συμβουλές εν όψει καλοκαιριού για την θερμοπληξία, την ηλίαση και το φαρμακείο διακοπών.

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενδιαφέρον, γιατί ένιωσαν ότι μπορούν να γίνουν χρήσιμοι σε περιπτώσεις ανάγκης από συνανθρώπους μας. Ευχαριστούμε τον Ερυθρό Σταυρό κ την κυρία Δήμα και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τη διεξαγωγή και σεμιναρίου Πρώτων Βοηθειών από τη νέα σχολική χρονιά.