• Αγωγή Υγείας

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, υλοποιήθηκε η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό.

Για φέτος το σύνθημα ήταν: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία την ευεξία  και την ευημερία τόσο των μαθητριών-ών όσο και όλων των ανθρώπων.

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας λοιπόν πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις και δραστηριότητες στο σχολείο μας που περιελάμβαναν τα εξής:

• Προβολή σχετικών παρουσιάσεων και βίντεο στους μαθητές.
  • Συζήτηση και αναστοχασμός μέσα στην τάξη.
  • Εικαστικές δημιουργίες, και σχετικά δρώμενα.
  • Και φυσικά διάφορες αθλητικές δραστηριότητες, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν υπό την επίβλεψη των εκπ/κών Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κατάτην επίσκεψή μας στο Promitheas Park.