MET: Μουσειοσκευή για το νερό

Δειγματική διδασκαλία για τη χρήση Μουσειοσκευής με θέμα το Νερό πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024 στο τμήμα του Α2 του σχολείου μας.

Ο τίτλος του προγράμματος ήταν "Ρώτα τον Αμπού να σου πει με το νερό τι τρέχει..." και ο στόχος των δράσεων ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές τις ιδιότητες του νερού, τη σωστή χρήση του, αλλά και τις επιδράσεις στο περιβάλλον, όταν σπαταλάμε το νερό.

Τα παιδιά, αλλά και οι εκπαιδευτικοί εντυπωσιάστηκαν με την χρήση και το περιεχόμενο της Μουσειοσκευής. Χάρηκαν όλη τη διαδικασία και υπήρχε πολύ μεγάλη και θερμή συμμετοχή από όλους.

Οι Μουσειοσκευές είναι βαλίτσες με υλικό που παρέχονται από το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών και αποτελούν εκπαιδευτικές δράσεις που μπορούν να υλοποιηθούν από τον εκπαιδευτικό.

Περιλαμβάνουν παραμύθια/ιστορίες, παιχνίδια/δραστηριότητες, απλά πειράματα επίδειξης, όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό και τα υλικά και αναλυτικές οδηγίες για την υλοποίηση του προγράμματος.

Είναι μια δράση που σίγουρα θα επαναληφθεί και για άλλα εκπαιδευτικά θέματα στο σχολείο μας!