• Πολιτιστικά

"Η ζωγραφική μέσα από τα μάτια των παιδιών" [1]

PB200367a

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος που υλοποιούν τα τμήματα Γ2 και Δ2 του σχολείου μας με τίτλο "Η ζωγραφική μέσα από τα μάτια των παιδιών", πραγματοποιήθηκε προβολή σχετικά με το εικαστικό ρεύμα του κυβισμού. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο σπουδαιότερο έργο του Πικάσο "Γκουέρνικα" καθώς και σε Έλληνες ζωγράφους όπως ο Νίκος Χατζηκυριάκος Γκίκας, ο Παρθένης και άλλοι.

Η παρουσίαση έγινε από την εκπαιδευτικό των εικαστικών των δύο τμημάτων και τις δασκάλες τους. Οι μαθητές παρακολούθησαν και συμμετείχαν με ιδιαίτερη χαρά και ενθουσιασμό.

Νωρίτερα, κατά τις ώρες των μαθημάτων των Εικαστικών αλλά και της Ευέλικτης ζώνης, είχε προηγηθεί συζήτηση με τους μαθητές για τον κυβισμό και συγκεκριμένα για τα έργα των Πικάσο και Μπρακ. Στο τέλος τα παιδιά προσπάθησαν να ακολουθήσουνμέσα από τις δικές τους ζωγραφιές τα βήματα των ζωγράφων αυτών.