ΙΤΕ: Διαδικτυακό σεμινάριο για Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου [1]

Διαδικτυακή ενημέρωση για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου για μαθητές ΣΤ' τάξης Δημοτικού παρακολούθησαν οι μαθητές των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 του σχολείου μας την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ.

Τα θέματα που θίχθηκαν ήταν η ψηφιακή πολιτειότητα, τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των παιδιών στο διαδίκτυο, το block και το report,  η θετική διαδικτυακή αλληλεπίδραση, η προστασία των προσωπικών δεδομένων, η υπερβολική ενασχόληση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, οι επαφές με αγνώστους κ.α.

Οι μαθητές παρακολούθησαν μια σύντομη παρουσίαση και στη συνέχεια συμμετείχαν διαδραστικά μέσω chat απαντώντας σε ερωτήσεις αλλά και εκφράζοντας τους δικούς τος προβληματισμούς και απορίες.

Τo Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ξεκίνησε την λειτουργία του τον Ιούλιο του 2016 υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ITE) και πιο συγκεκριμένα του Ινστιτούτου Πληροφορικής. Είναι επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα των Πανευρωπαϊκών Οργανισμών INSAFE /INHOPE που χαράσσουν την ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο καθώς και ο αναγνωρισμένος εκπρόσωπος της Ελλάδας στο Expert Group on Saf-er Internet for Children της Ευρωπαϊκής Επιτροπής .

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου παρέχει ενημέρωση, βοήθεια και υποστήριξη στους μικρούς και μεγάλους χρήστες του διαδικτύου με την ανάπτυξη τριών διακριτών δράσεων:

1. Μέσω της ιστοσελίδας SaferInternet4Kids.gr

2. Μέσω της συμβουλευτικής γραμμής Βοήθειας Ηelp-line (διαθέσιμη τηλεφωνικά στο 210-6007686 και μέσω του ιστοχώρου www.help-line.gr

3. Και μέσω της Ανοιχτής Γραμμής Καταγγελιών για το παράνομο περιεχόμενο του διαδικτύου Safe-Line (www.safeline.gr)