Τα Λιοντάρια της Πλατείας

Την θεατρική παράσταση "Τα λιοντάρια της πλατείας" παρακολούθησαν την Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2012, οι μαθητές των Β΄, Γ΄, και Δ? τάξεων του σχολείου μας, στον Πολυχώρο «Αίγλη» στη Veso mare, στο πλαίσιο της Ευέλικτης ζώνης.

Η παράσταση, που υλοποιείται υπό την αιγίδα του Πολιτιστικού Οργανισμού του Δήμου Πατρέων, είναι ένα διαδραστικό παραμύθι για το μύθο των 8 λιονταριών της Πλατείας Γεωργίου, που ήθελαν να γίνουν βασιλιάδες?

Αναφέρεται στις ρίζες του Πατρινού Καρναβαλιού και στην ιστορία της πόλης και έχει σα στόχο να ανακαλύψουν τα παιδιά στοιχεία της ιστορίας και του πολιτισμού της Πόλης των Πατρών.

Είναι μια ξεχωριστή παράσταση που δίνει στα παιδιά την ευκαιρία, όχι μόνο να ψυχαγωγηθούν, αλλά να έρθουν σε επαφή με διάφορες μορφές θεάτρου? από τη σκηνική απόδοση ενός παραμυθιού, μέχρι τη μαγεία του θεάτρου σκιών και τελικά την ουσιαστική συμμετοχή των παιδιών, μέσα από το θεατρικό παιχνίδι.

Κείμενο - συγγραφή παραμυθιού: Παύλος Σκούρας

Σκηνοθετική και παιδαγωγική επιμέλεια - βασική εμψύχωση θεατρικού παιχνιδιού - επιμέλεια κοστουμιών: Ανδριάνα Ταβαντζή

Μουσική
ούτι: Μάνια Ασημακοπούλου