• eTwinning

eTwinning 2023-24: "Online Friends"

Νέο Ευρωπαικό Πρόγραμμα eTwinning υλοποιεί το σχολείο μας κατά τη φετινή σχολική χρονιά με τους μαθητές του Δ2 τμήματος, με τίτλο "Online Friends".

Οι μαθήτριες κι οι μαθητές μας θα συνεργαστούν με 8 χώρες και 12 σχολεία εταίρους (Ισπανία, Πορτογαλία, Ελλάδα, Γεωργία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Λιθουανία και Τσεχία). Το παρόν έργο εστιάζει στην ανάπτυξη της γλωσσικής επάρκειας, με στόχο την ανάπτυξη βασικών επικοινωνιακών δεξιοτήτων.

Οι μαθητές του Δ2 θα έχουν την ευκαιρία να συναντήσουν διαδικτυακά φίλους, να ανταλλάξουν πληροφορίες για τον εαυτό τους, το σχολείο τους, τη χώρα και τις παραδόσεις τους. Επιπλέον, θα γνωρίσουν την κουλτούρα των επιλεγμένων ευρωπαϊκών χωρών και θα αναπτύξουν τη δυνατότητα χρήσης νέων τεχνολογιών.

Η συνεργασία με μια Διεθνή ομάδα συνομήλικων είναι μια ευκαιρία για πλήρη ανάπτυξη των μαθητών μας.