• Πολιτιστικά

«Πάμε μια βόλτα στην πόλη μας στον χώρο και στον χρόνο» [1]

politistiko2013 st1 2

Το ΣΤ1 τμήμα του Σχολείου μας υλοποιεί, το σχολικό έτος 2013-2014, πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Πάμε μια βόλτα στην πόλη μας στον χώρο και στον χρόνο», σε συνεργασία με το 67ο Δημοτικό Σχολείο της Πάτρας και το 14ο Δημοτικό Σχολείο της Ξάνθης.

Το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές, των τριών σχολείων, τα ιστορικά μνημεία της Πάτρας και της Ξάνθης, με σκοπό την ανάπτυξη της ιστορικής σκέψης και την καλλιέργεια της ιστορικής συνείδησης.

Οι μαθητές του τμήματός μας, έγραψαν επιστολές προς τους μαθητές του σχολείου της Ξάνθης, με σκοπό να γίνει μια πρώτη γνωριμία μεταξύ τους. Οι επιστολές αυτές περιείχαν πληροφορίες για τους ίδιους, για την πόλη μας και ευχές τους για τις γιορτές των Χριστουγέννων, εμπλουτίζοντάς τες με προσωπικές τους ζωγραφιές. Δείτε παρακάτω την προσεγμένη δουλειά των παιδιών.