«Πάμε μια βόλτα στην πόλη μας στον χώρο και στον χρόνο» [2]
Η δεύτερη δραστηριότητα αφορούσε τη δημιουργία της αφίσας του προγράμματος. Το θέμα της αποφασίστηκε, από τους μαθητές του ΣΤ1, να είναι ένα από τα ιστορικά μνημεία της πόλης των Πατρών.
Επιλέχθηκε το Ρωμαϊκό Ωδείο της Πάτρας.
Η επιλογή έγινε λόγω της σπουδαιότητάς του αλλά και της χρήσης του ακόμα και σήμερα, αφού φιλοξενεί τις θερινές πολιτιστικές εκδηλώσεις της πόλης μας.
Το Ρωμαϊκό Ωδείο σχεδιάστηκε και χρωματίστηκε σε χαρτόνι διαστάσεων 50εκ.x70εκ., από μια μαθήτρια του τμήματός. Η επιλογή της έγινε με κοινή απόφαση όλου του τμήματος, έπειτα από συζήτηση που διεξήχθη μεταξύ των μαθητών. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, μια πιστή απεικόνιση του πραγματικού μνημείου.