• Πολιτιστικά

«Πάμε μια βόλτα στην πόλη μας στον χώρο και στον χρόνο» [4]

DSCN3053

Η τέταρτη δραστηριότητα του προγράμματος αφορούσε τη συνέχιση της επικοινωνίας του ΣΤ1 τμήματος του σχολείου μας με το 14ο Δημοτικό Σχολείο της Ξάνθης.

Τις προηγούμενες ημέρες οι μαθητές του σχολείου της Ξάνθης έστειλαν επιστολές που απαντούσαν σε αυτές που είχαν γράψει οι μαθητές μας κατά την πρώτη δραστηριότητα του προγράμματος.

Οι μαθητές του ΣΤ1 απάντησαν, στους γνωστούς τους πλέον μαθητές του σχολείου της Ξάνθης, περιγράφοντάς τους την επίσκεψη που έκαναν στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πάτρας και τον Μυκηναϊκό Οικισμό της Βούντενης καθώς και τις εμπειρίες και εντυπώσεις που αποκόμισαν από αυτήν την επίσκεψη.

Κάποιοι από τους μαθητές εμπλούτισαν με ζωγραφιές τις επιστολές τους, όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω.