• Πολιτιστικά

«Πάμε μια βόλτα στην πόλη μας στον χώρο και στον χρόνο» [6]

DSCN3163

Η έκτη δραστηριότητα του προγράμματος του ΣΤ1 αποτέλεσε συνέχεια της 5ης και ήταν, επίσης, δημιουργική και γεμάτη φαντασία.

Οι μαθητές ασχολήθηκαν με τη ζωγραφική των αντικειμένων από πηλό, τα οποία είχαν κατασκευάσει στην προηγούμενη δραστηριότητα.

Στην αρχή προετοιμάστηκε η αίθουσα και τα απαραίτητα υλικά τοποθετήθηκαν σε κάθε ομάδα. Στη συνέχεια οι μαθητές διακόσμησαν τα αντικείμενά τους, βάζοντας τις προσωπικές τους πινελιές πάνω σε αυτά, με πολύ καλλιτεχνική διάθεση και φαντασία.

Για ακόμα μία φορά οι μαθητές είχαν πολύ κέφι και χαρά κατά την υλοποίηση της δραστηριότητας. Στο τέλος, οι ομάδες των μαθητών, παρουσίασαν τα αντικείμενα που είχαν ζωγραφίσει και φωτογραφήθηκαν μπροστά στα δημιουργήματά τους.

Δείτε το πριν και το μετά της διακόσμησης των αντικειμένων στις φωτογραφίες που ακολουθούν.