• Πολιτιστικά

«Πάμε μια βόλτα στην πόλη μας στον χώρο και στον χρόνο» [7]

dscn3466a

Την Τετάρτη 12 Μαρτίου 2014, επισκέφτηκε το ΣΤ1 τμήμα του σχολείου μας ο αρχιτέκτων μηχανικός κος Τρύφων Μαυρίκης, με σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές για τα κτίρια της πόλης μας, τα οποία ανήκουν στην κλασική, τη βυζαντινή, τη μεταβυζαντινή και τη νεώτερη περίοδο με τα υπέροχα νεοκλασικά οικοδομήματα.

Κτίρια, που ενώ από τη μία όλοι μας τα βλέπουμε, από την άλλη δεν γνωρίζουμε την ιστορία τους.

Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε μέσω μιας παρουσίασης και της διαλογικής συζήτησης του αρχιτέκτονα με τους μαθητές.

Οι τελευταίοι αποκόμισαν πολλά στοιχεία για την ιστορία των κτιρίων της πόλης μας, κάτι που θα τους είναι αρκετά χρήσιμο για την επόμενη δραστηριότητα του προγράμματός μας, που αφορά την επίσκεψή μας στα εν λόγω κτίρια.