"Ο κόρακας, η αλεπού κι ο μπούφος"

Την παιδική θεατρική παράσταση "Ο κόρακας, η αλεπού κι ο μπούφος" παρακολούθησαν οι μαθητές μας στο χώρο του σχολείου, την Παρασκευή, 5 Δεκεμβρίου 2014.

Στηριγμένο στον μύθο του Αισώπου "Ο κόρακας και η αλεπού", το παραμύθι διαδραματίζεται μέσα στο δάσος.

Ένας κόρακας ο οποίος έκλεψε ένα κομματάκι τυρί από τον ξυλοκόπο και το είχε στο στόμα του ανεβαίνει στο δέντρο και υπερηφανεύεται.

Η αλεπού, που είναι πονηρή, πηγαίνει κάτω από το δέντρο και τον παινεύει, λέγοντάς του πόσο ωραία τραγουδά. Ανοίγοντας το στόμα του ο κόρακας για να τραγουδήσει, του πέφτει το τυρί και το παίρνει για να το φάει η πονηρή αλεπού.

Ηθικό δίδαγμα: δεν πρέπει να κοροιδεύουμε τους άλλους, ούτε και να πιστεύουμε τα λόγια τω αγνώστων...

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ: ΤΖΟΒΑΝΙ ΜΠΑΣΤΑΣ

ΜΟΥΣΙΚΗ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΥΡΟΣ

ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΠΑΣΤΑΣ, ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΧΟΥΜΟΥΡΙΤΗ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ